سوالات قبل از طراحی لوگو

اهمیت اتود زدن لوگو قبل از طراحی

اگر در حوزه طراحی لوگو مشغول به فعالیت هستید، مطمئنا از اتود زدن و اهمیت آن میدانید. حتی اتودهایی از طراحی خود به کارفرما نشان داده‌اید. شاید در ابتدا این اصطلاح به نظر نامفهوم و نااشنا به نظر آید، اما در واقع مفهوم ساده و قابل درکی دارد که هر طراح به طور طبیعی با آن آشناست.

قصد داریم در ادامه این مقاله توضیحات قابل توجهی از اهمیت اتود زدن لوگو خدمت شما شرح دهیم. همراه ما باشید.

منظور از اتود زدن لوگو چیست؟

اتود زدن لوگو یکی از بهترین راه هایی‌ست که طراحان میتوانند از آن برای پیاده‌سازی ایده‌های طراحی شان در سریع ترین و منحصر به فردترین شکل ممکن استفاده کنند. با کمک اتود زدن لوگو، طراحان تصویر ذهنی خود را به مشتریان نشان می‌دهند و در صورت تایید کارفرما، آن را به یک طرح کامل تبدیل خواهند کرد.

اتود زدن لوگو درواقع یک بخش مهم از طراحی گرافیک به حساب می‌آید. هیچ اهمیتی هم ندارد که در چه حوزه‌ای از طراحی مشغول به فعالیت هستید. زیرا هم طراحان گرافیک و هم طراحان رابط کاربری در حوزه برنامه نویسی نیز ابتدا طرح اولیه‌ای را بر روی کاغذ معمولی یا دیجیتالی اتود میزنند. به این ترتیب یک نقشه راه برای خود ترسیم میکنند تا ادامه مسیر برایشان راحت تر باشد!

اتود از کلمه‌ای فرانسوی به معنای طرح مقدماتی یا همان اولیه گرفته شده است. اتود زدن لوگو برای طراحان، اولین مرحله از شروع یک پروژه را به خود اختصاص می‌دهد و آنها این آزادی را دارند تا هر چیزی که در تخیل خود دارند و هر ایده خلاقانه‎ای که به ذهنشان خطور می‌کند را بر روی کاغذ بیاورند.

درواقع بدور از هرگونه قضاوت و ناراحتی از بد بودن نتیجه کار! چه بسا که اکثریت لوگوهای امروزی در ابتدا از یک اتود شروع شده‌اند.

اما چرا تا این اندازه به اتود زدن لوگو تاکید می‌شود؟ چرا تا این اندازه پراهمیت شده است؟ در ادامه خواهیم گفت.

چرا اتود زدن پیش از طراحی نهایی مهم است؟

طراحان و متخصصان فعال در این زمینه، اتود زدن لوگو قبل از طراحی را از چند جهت مهم میدانند. بیایید آنها را بشناسید.

  • در زمان فرآیند طراحی صرفه جویی می شود
  • چارچوب ها و ایده اولیه در شرایط بهتری بهبود و اصلاح پیدا می کند.
  • امکان ارزیابی و بررسی ویژگی های مختلف طرح فراهم می آید.
  • مشکلات طرح قبل از نهایی و عملی شدن آن مشخص می شود.
  • امکان ارائه و نشان دادن اتود لوگو به کارفرما و مشتریان قبل از طراحی نهایی و جویا شدن نظر آنها مهیا خواهد شد.

حال دانستید دلیل این میزان از تاکید بر روی اتود زدن لوگو چیست؟ اما مسئله اتود زدن به همینجا ختم نمی شود!

ابزارهای لازم برای اتود زدن

اگر تازه کار هستید و قصد اتود زدن لوگو چه به عنوان نمونه و چه برای مشتریان را دارید، یکی از سوالاتی که ذهن شما رابه خود مشغول می‌کند این است؛ از چه ابزاری برای اتود زدن استفاده کنم؟؟!!

باید بگوییم؛ شاید در اختیار داشتن تجهیزات باکیفیت مزیت مهمی خصوصا برای تازه کاران به شمار ‌آید، اما تمرکز بر روی کار و درگیر نشدن با مسائل فنی اولین موضوعی‌ست که باید به آن اهمیت دهند. اما با این حال ابزارهای لازم که در این زمینه میتواند کمک کننده باشد عبارتند از:

*مداد تراش‌های اشاره گر

این نوع از مدادها برای طراحانی کاربرد دارد که میخواهند لوگو را به صورت دستی طراحی نمایند. این مداد نوک تیز در بالا رفتن دقت کار تاثیر بخصوصی دارد و حتی میتواند تا میزان ۲ میلی متر به شما دقت عمل دهد.

*مداد اتود یا مدادهای فشاری

بسیاری از طراحان حرفه‌ای لوگو و هنرمندان از این نوع مداد اتودها استفاده می‌کنند. این ابزار درست مثل مدادهای مکانیکی هستند اما نوک ضخیم‌تری دارند. Mars Technico از جمله بهترین برندهایی‌ست که در بازار موجود بوده و اتودهای آن از استحکام و کارآیی بالایی برخوردارند.

*گرافیت یا سرب سیاه

اگر علاقمند به استفاده از مدادهای فشاری هستید، خرید گرافیت و سرب الزامی‌ست. نکته قابل توجه اینجاست؛ این گرافیت ها از خود مداد خرج بیشتری بر روی دست شما باقی می گذارند. مدل های مختلفی از این گرافیت ها در بازار موجود است که از جمله بهترین آنها باید به HB و B6 اشاره کرد.

*پاک‌کن گرافیت

در این زمینه پاک‌کن‌های پلاستیکی Mars پیشنهاد می‌شوند. این پاک کن‌ها که معمولا در انتهای مدادها جاسازی می‌شوند بسیار کاربردی هستند و معمولا جای هیچگونه لکه یا سیاهی باقی نمی‌گذارند.

کلام آخر

به خاطر بسپارید در اتود زدن لوگو، ان چیزی که بیش از همه مهم است، آشنایی با مراحل آن است. مراحل اتود زدن عبارت است از؛ شناخت برند، شناخت شاخصه های اصلی برند، رسم طرح اولیه، توسعه اتود لوگو، اضافه کردن رنگ و تکمیل اتود لوگو.

اگر نسبت به این مراحل و نکاتی که در این مقاله ذکر کردیم، اشراف کاملی داشته باشید، خیلی زود به یک طراح لوگو حرفه‌ای تبدیل خواهید شد. در این مسیر نیز میتوانید از تیم ما کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش تماس باما یا اینستاگرام ما بروید.