تاثیر روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

تاثیر روانشناسی رنگ در طراحی لوگو

این نکته را به خاطر بسپارید؛ هیچگاه بدون شناخت صحیح رنگ‌ها نمیتوانید طراحی لوگو حرفه‌ای داشته باشید! تاثیر رنگ‌ها در این طراحی و روانشناسی آنها به اندازه‌ای اهمیت دارد که باید هم توسط مشتریان و هم توسط طراحان به طور دائم مورد مطالعه قرار گیرد. تاکنون از خود پرسیده‌اید؛ رنگ چیست؟ چه تاثیری در طراحی لوگو دارد؟ کافیست کمی درخصوص تاثیر رنگ‌ها فکر کنید، آن زمان است که به اهمیت آنها بر زیبایی کارت‌های ویزیت، نشان‌ها و آرم‌ها پی خواهید برد.

تاکنون به این فکر کرده‌اید که رنگ‌ قرمز دیوار اتاق می‌تواند منجر به افزایش ضربان قلب شده و حتی انرژی را بالا ببرد؟ همین مسائل سوالات و ابهامات درخصوص رنگ‌ها را افزایش می‌دهد.

از همین‌رو قصد داریم درخصوص تاثیر روانشناسی رنگ در طراحی لوگو توضیحاتی را خدمت شما ارائه دهیم؟

چرا روانشناسی رنگ در طراحی لوگو مهمه؟

میدانید که روانشناسی رشته‌ای دانشگاهی بوده و از جمله رشته‌های معروف و پرکاربرد شناخته میشود که همواره خواهان زیادی داشته است. از طرفی رنگ‌ها هم جزء مهم‌ترین پدیده‌ها بوده و بسیاری از ما هنوز نتوانسته‌ایم تعریفی دقیق و کامل برای آن مشخص کنیم.

رنگ ها از موهبت‌های الهی محسوب می‌شوند که سبب رنگی شدن دنیای ما شده‌اند. بدین سبب با مشاهده رنگ‌های مختلف، آب‌وهوای روح و روانمان تغییر می‌یابد.

در این راستا رنگ‌های قرمز، سبز و آبی، جزء سه رنگ اصلی و مهم به حساب می‌آیند. ترکیب این سه رنگ با یکدیگر، پایه‌ای بر ساخت تمامی رنگ‌های دیگر می‌باشد. جدای از این بحث‌ها، هر کدام از این رنگ ها با یکدیگر ناهمسان هستند و همچنین از ویژگی‌های متفاوتی هم برخوردارند. جالب است بدانید که ترکیب سه رنگ اصلی، رنگ سفید را پدید می‌آورد.

آیا می‌دانید تفاوت بین نور و رنگ چه می‌باشد؟ در حقیقت رنگ و نور دو مورد متفاوت و جدا از هم هستند. طیف‌های جذب‌شده توسط نور، رنگ را می‌سازند. به عنوان مثال؛ اگر تمام طیف‌های نور را جذب کند، رنگ آن سفید و اگر هیچ طیفی را جذب نکند، سیاه خواهد شد.

بیایید برخی از رنگ‌های مهم و اصلی در طراحی لوگو را بشناسید.

رنگ‌های گرم

رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد و هر ترکیبی از این سه رنگ، رنگ‌های گرم محسوب می‌شوند. هر رنگ حس خاصی را به بیننده منتقل می‌کند. رنگ‌های گرم، بر خلاف رنگ‌های سرد، حس‌گرمی و صمیمیت و نزدیک بودن را در کاربر به وجود می‌آورد. با این اوصاف نمی‌توان از تاثیر رنگ‌های گرم در طراحی کارت ویزیت چشم‌پوشی کرد. اگر در کارت ویزیت و لوگو بسیاری از رستوران‌ها و غذاخوری‌ها دقت کنید، متوجه خواهید شد که رنگ بنر اکثر آن‌ها، قرمز یا نارنجی و یا زرد است؛ که حس گرم بودن غذا را از آتشِ زرد و نارنجی رنگ، به دل کاربر منتقل کرده و او را گرسنه می‌سازد. و وقتی یک مشتری گرسنه می‌شود مجبور به سفارش غذای بیشتر خواهد شد.

فکر کنم هم اکنون به‌خوبی متوجه شده باشید که چگونه رنگ مناسب در طراحی بنرها سبب افزایش کسب و کار و سوددهی به شما می‌شود.

رنگ‌های سرد

رنگ‌های آبی، نیلی، بنفش و سبز از جمله رنگ‌های سردی می‌باشند که همه ما را به یاد آب، آسمان و دریا می‌اندازند و حس سردی و آرامش را به ما می‌رسانند. آیا تا به حال شده است که کنار دریا یا دریاچه‌ای بایستید؟ آیا در آن هنگام حس فراخی و گشوده شدن درونتان برایتان دست داده است؟ رنگ‌های سرد این چنین ویژگی‌هایی دارند که می‌توانند مکان‌های کوچک را بزرگ نشان دهند. برای مثال شما می‌توانید رنگ دیوارهای اتاق کوچک خود را نیلی رنگ کرده و از فردا همان اتاق کوچک به چشم شما بزرگ دیده خواهد شد.

رنگ‌های سرد می‌توانند در طراحی لوگو بسیار مؤثر واقع شوند. در نشانِ حوزه‌های تکنولوژی و صنعتی، رنگ‌های سرد عالی هستند! آرم فیس‌بوک، توییتر، اینتل، شرکت دل و… از جمله لوگوهایی هستند که از رنگ‌های سرد ساخته شده‌اند و از طرفی شناخته شده و معروف می‌باشند.

رنگ‌های خنثی

پس از آشنایی با رنگ‌های سرد و گرم شاید رنگ‌های خنثی دیگر به ذهنتان خطور نمی‌کرد. دانستن کاربردها و تأثیرات رنگ‌های خنثی در طراحی بنر برای هر طراح و گرافیستی واجب است. رنگ‌های خنثی، مانند رنگ‌های طوسی، نقره‌ای، خاکستری، قهوه‌ای، شیری، کرمی و… از جمله رنگ‌های کاربردی در طراحی بنر به حساب می‌آیند.

تاثیر رنگ‌های خنثی بیشتر برای پس زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرند به همین دلیل پس زمینه‌های خوبی برای پوشاک، بنرها و… می‌باشند. برای مثال اگر قصد طراحی بنر تبلیغاتی سالن آرایشی زنانه دارید، می‌توانید از رنگ‌های صورتی کم رنگ، زرد کم رنگ و خاکستری کمک بگیرید که در کنار هم ترکیب چشم‌نوازی را به وجود می‌آورند.

کلام آخر

با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله حال دانستید تاثیر روانشناسی رنگ در طراحی لوگو به چه اندازه است؟ باید تا حد امکان تلاش کنید؛ اطلاعات خود را در خصوص رنگ‌ها بالا ببرید. در این راستا اما توصیه می‌شود که به بخش تماس با ما سری بزنید. کارشناسان و متخصصان ما راهنمایی‌هایی را در اختیار شما قرار خواهند داد. همچنین برای دیدن آموزش های بیشتر به اینستاگرام ما سر بزنید