تفاوت های مهم و اساسی ایلوستریتور و فتوشاپ

تفاوت های مهم و اساسی ایلوستریتور و فتوشاپ

نرم افزار ایلوستریتور را باید از جمله نرم افزارهای گرافیکی بدانید که در طراحی حرفه‌ای نظیر اینفوگرافیک، نمودار، آثار وکتور، طراحی لوگو .و… از آن استفاده می‌شود. بطوری که امروزه از آن به عنوان یکی از پرکاربردترین نرم‌افزارها در حوزه دیزاین و طراحی یاد می‌کنند. این در صورتی‌ست که نرم‌افزارهای دیگری در حوزه طراحی وجود دارد که میتوان به ادوبی فتوشاپ اشاره کرد. هرچند که این نرم‌افزار اغلب به عنوان ابزاری برای ویرایش عکس شناخته می‌شود. تقریبا اکثریت کسانی که کمی کار با کامپیوتر را میدانند، حداقل یکبار از آن بهره برده‌اند. فتوشاپ جزء قدرتمندترین و قدیمی‌ترین نرم‌افزارهای طراحی بنر، پوستر، تصاویر و… است.

اما سوال اصلی اینجاست؛ از کدام یک از این ابزارها باید استفاده کنیم؟ چه تفاوتی میان این دو نرم‌افزار قدرتمند وجود دارد؟ آیا یکی از دیگری برتری دارد؟ در ادامه قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و با پرداختن به تفاوت میان آنها، ابهامات موجود را برطرف سازیم.

لطفا همراه ما باشید.

اولین تفاوت: بیس شکل‌دهنده

مهم‌ترین تفاوتی که میان این دو نرم‌افزار وجود دارد، به بیس شکل دهنده آنها برمیگردد. پایه و اساس فتوشاپ را پیکسل ها تشکیل می دهند اما ایلاستریتور با استفاده از بردار، کارها را پیش میبرد. اساس و مبنای فتوشاپ به تصاویر پیکسلی و شطرنجی برمیگردد، اصلی‌ترین دلیل این اتفاق هم به زمان راه‌اندازی آن برمیگردد. در آن زمان عکاسان تنها با تصاویر شطرنجی سروکار داشتند. پس این مسئله خیلی دور از انتظار و نشان از ضعف این برنامه نیست! هر چند که این روزها و با پیشرفت‌های صورت گرفته، میتوان از آن برای ویرایش عکس‌های خلاقانه، گرافیک ویدئویی و… میتوان از آن استفاده نمود.

اما اگر فکر طراحی را در سر دارید، ایلاستریتور گزینه بهتری به حساب می‌آید.

دومین تفاوت: ساختن پیج های پشت سر هم

اگر به دنبال ساخت پیج‌های پشت سر هم و یا فایل‌های PDF هستید، ایلاستریتور گزینه مناسبی برای انجام این کار نیست! فتوشاپ بدون هیچگونه مشکلی میتواند در ساخت این نوع از فایل‌ها به شما کمک کند و برنامه کاربردی‌تری به حساب می‌آید. این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که شماره‌ گذاری صفحات پشت سر هم امری ضروری برای استفاده از اسناد الگوها به حساب می‌آید.

سومین تفاوت: طراحی لوگو

طراحی لوگو یکی از مهم‌ترین مواردی‌ست که افراد را به سمت برنامه‌های گرافیکی می شناسد. اما کدام یک بهتر است؟ فتوشاپ یا ایلاستریتور؟؟

باید بگوییم بهره گیری از فتوشاپ به جهت ساخت لوگو و آرم تجاری، یکی از هزینه‌برترین و البته زمانبرترین برنامه‌هایی‌ست که میتوانید به سراغ آن بروید. از طرفی از بازدهی چندان خوبی هم برخوردار نیست.

اما ایلاستریتور به راحتی این مسائل را برطرف می کند. شما با ایلاستریتور میتوانید تمامی دستکاری ها و تغییرات لازم را اعمال کرده و از آن خروجی بگیرید. چون مبتنی بر وکتور بوده و از وضوح بیشتری برخوردار است.

چهارمین تفاوت: شرکت در تبلیغات

با استفاده از ایلوستریتور می توان انواع بروشور،فایل های لازم برای مناقصه را ساخت و در تبلیغات صنعتی از آن ها استفاده کرد،از طرفی دیگر فتوشاپ برای بنر های تبلیغاتی بزرگ با رزولوشن زیاد و تبلیغات آن ها بهتر عمل می کند.

کلام آخر

در این مقاله تا حد امکان تلاش کردیم تفاوت های میان ایلوستریتور و فتوشاپ را برای شما بیان کنیم. با این حال مسائل و موارد بسیار زیادی وجود دارد که تنها از طریق آموزش و مطالعه و البته تجربیات مختلف به آن رسید. اما اگر باز هم سوالاتی ذهن شما را به خود مشغول کرده، توصیه داریم به بخش تماس باما یا اینستاگرام ما سری بزنید. کارشناسان ما راهنمایی ها و اطلاعات دقیق و کاملی را در اختیار شما قرار خواهند داد.